Általánosságban a fitoterápiáról
A gyógynövényekkel történő gyógyítás a legősibb terápiás módszer a világon. A mai nyugati fitoterápia tartalmazza a modern orvoslás illetve a természetgyógyászati módszereket is pl. apiterápia (méhészeti termékek) fűszernövények, illóolajok, tápláléknövények alkalmazását.
A fitoterápia szemlélete holisztikus, tehát a test, a lélek és a tudat egészségére, annak megőrzésére, fejlesztésére, illetve betegség esetén, a helyreállításán dolgozik.
A fitoterápia célja, a betegség okainak megszüntetése, a betegség tüneteinek csillapítása, az egyén öngyógyító erejének, vitalitásának fokozása és életmód-terápia alkalmazása a betegségek megelőzése céljából.
A gyógyszeres terápia mellett a gyógynövények csak akkor alkalmazhatók, ha biztosak vagyunk abban, hogy a létrejövő kölcsönhatások nem károsítják a páciens egészségét.
Ezért az orvosnak mindig tudnia kell arról, ha a betege gyógynövényeket használ.
Pl: az aloe vera közismert immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény. Azt már kevesebben tudják, hogy hashajtó hatással is rendelkezik, így számos gyógyszer felszívódását gátolja (a felgyorsult bélmozgások miatt lerövidül a gyógyszerek tartózkodási ideje a gyomor-bél csatornában) így azok hatékonyságát csökkentheti. A hasmenés miatt a szervezet folyadék- és iontartalma is csökken: a nátrium és káliumhiány folytán a szívgyógyszerek (pl. digoxin, kinidin, verapamil) hatása kiszámíthatatlan mértékben fokozódhat.
A fitoterápiára is érvényes az a szabály, hogy semmilyen orvosi terápiát nem helyettesíthet, csak kiegészíthet.
A fitoterápiában használt gyógynövények nem mérgezőek. Hiba lenne azonban, csak azért, mert természetes anyagok, ártalmatlannak tekintenünk a gyógynövényeket, ezért a használatuk szakértelmet és tapasztalatot igényel.
Hogyan segítenek a gyógynövények?
A gyógynövények fő gyógyhatásáért egy-egy hatóanyag felelős. Ha azonban a gyógynövényekből kivont egyes hatóanyagokat önmagukban alkalmazzuk, hatékonyságuk csökken és mellékhatások jelentkezhetnek. Az aktív hatóanyagok mellett a növényben úgynevezett puffer vegyületek vannak jelen, amelyek a hatóanyagok mellékhatását semlegesítik.
Hogyan alkalmazhatjuk a gyógynövényeket?
- kivonás (extractio) valamilyen kivonószer segítségével nyerjük ki a hatóanyagot.
- forrázat (infusum) a gyógynövényt lobogó vízzel leforrázzuk
- főzet (decoctum) a gyógynövényt bizonyos ideig főzzük
- áztatás (maceráció)
- préselés: a növényi nedv vagy olaj mechanikus úton való kinyerése
- lepárlás: illóolaj tartalmú növényeknél alkalmazzuk
Belsőleg alkalmazható hatóanyagformák:
- tea
- szirup
- tinktúra
- mixtura
- illóolaj
- tabletta
- por
- kapszula
Külsőleg alkalmazható hatóanyagformák:
- gyógyfürfő
- borogatás
- lemosás
- irrigálás
- beöntés
- szemcsepp,orrcsepp,fülcsepp
- torok öblögetők
- inhaláló szerek
- bedörzsölök
- kenőcs
- krém
- tapasz
- pakolás
- paszta
- kúp
Forrás: Fitoterápia jegyzet, Sári Róza és Veres-B. Dóra